Get Adobe Flash player
Çarşamba, 29 Ekim 2014 08:13

ROMA HUKUKUNDA HEKİM VE HEKİMİN HUKUKİ SORUMLULUĞU

Eser Adı : Roman Hukukunda Hekim ve Hekimin Sorumluluğu

Yazar Adı : Yrd Doç Dr Erdal Özsunar

OrijinalDil: Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:Hukuk   

Kitabın genel anlamda türü:Hukuk

Katkıda Bulunanlar:                   

Editör: Seyfi Karahan

 Kapak Tasarım : Karahan

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi :1Hamur Kitap Kağıdı

Basım Tarihi:  Ekim 2014    Baskı :     1.baskı

Sayfa Sayısı:  176

Kitap Boyutları: 16x24

ISBN No: 978-605-4989-11-9

Barkod No: 978-605-4989-11-9

İnsanların göçebe olarak herhangi bir topluluk oluşturmadan yaşadıkları ilk dönemden hemen sonra yerleşik yaşama geçmeleri ile dünyanın değişik bölgelerinde farklı uygarlıklar meydana gelmiştir. Bu uygarlıklar içinde belirli bir tıp anlayışı konusundaki ilk gelişmeler M.Ö. 4000‟li yıllar civarında Mezopotomya da ortaya çıkmıştır.

M.Ö. 2000‟li yıllarda Mısır ve Girit‟te yine M.Ö. 1000‟li yıllarda ise Eski Yunan‟da Tıp ile ilgili gelişmeler söz konusu idi. Bu gelişmenin ilk aşaması halk arasında bir hastalığın toplum içinde önceden bilinen bir yöntemle veya büyücü hekim olarak bilinen kişiler tarafından tedavi edilebileceği anlayışı yerleşmişti.

Antik Çağda, bir hastanın ve hastalığın iyileştirilmesi bağlamında üç genel aşamadan söz edebiliriz.

İlk olarak doğaüstü güçlerin hastalıklara sebep olduğuna inanılması ve iyileşme adına da yine bu doğaüstü güçlere başvurma ve onlardan yardım isteme aşamasıdır.

Sonrasında büyücü iyileştiricilerin bir hastayı iyileştirebileceğine inanılması ve son aşamada hastalığın vücutta yer alan bir araz nedeniyle ortaya çıktığının kabul edilmesi ve buna göre bir beklenti içine girilmesi olarak kısaca açıklayabiliriz.

 

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 20.00 TL
Okunma 2994 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:58

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN