Get Adobe Flash player
Cuma, 23 Ağustos 2019 18:49

Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin Temel Hakların Korunmasındaki İşlevi

Eser Adı :   Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin Temel Hakların Korunmasındaki İşlevi

Yazar Adı :Zeynep Özkan

 Orijinal Dil:Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:Hukuk

Kitabın genel anlamda türü: Hukuk

Katkıda Bulunanlar:                  

Editör: Seyfi Karahan  Kapak Tasarım : .Karahan

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi :70 gr Enzo Kremini

Basım Tarihi:Ağustos 2019  Baskı :     1.baskı

Sayfa Sayısı:  338

Kitap Boyutları: 16 x 24

ISBN No: 978-605-7990-33-4

Barkod No: 978-6057990-33-4

 

Bu kitap Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Temmuz 2017’de Doktora tezi olarak savunulmuş ve bugüne değin ilgili mevzuatta ortaya çıkan değişikliklerin güncellenerek yayına hazırlanmış halidir. 

Çalışma, anayasal demokrasiler için vazgeçilmez bir kurum haline geldiği kabul edilen anayasa yargısının önemli işlevlerinden biri olan temel hak ve özgürlüklerin korunması işlevinin Rusya Federasyonu bağlamında ele alınmasına odaklanmaktadır. Elbette Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin çalışma konusu olarak seçilmesi birkaç motivasyona dayanmakta: İlki, 1980’lerin sonuna doğru Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Birlik içindeki Cumhuriyetler’in demokrasiye geçerken demokrasiye geçiş formunun temel taşı olarak yeni anayasalarda anayasa yargısı mekanizmasının benimsenmesi nedeniyle Rusya Federasyonu’nda yaşanan gelişmelerin önemi. Diğeri ise; Türkiye’de Rusya üzerine yapılan çalışmaların genel olarak batılı kaynaklardan yapılan aktarıma dayandığı görülmekle, kaynaklara ilk elden ulaşarak literatüre mütevazı bir katkı sunma çabasıdır.

Ek Bilgi

  • Fiyat: 50,00 TL
Okunma 1224 defa

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN