• -10%
Adil Yargılamayı Etkilemeyeteşebbüs Suçu – Ceza Hukuku Monografileri
search
  • Adil Yargılamayı Etkilemeyeteşebbüs Suçu – Ceza Hukuku Monografileri

Adil Yargılamayı Etkilemeyeteşebbüs Suçu – Ceza Hukuku Monografileri

₺95,00
₺85,50 10% kazanın
Vergi dahil
Barkod
9789750262265
Yayınevi
Seçkin Yayınevi
Adet
Stokta yok


Toplumun adli olaylara duyduğu ilgi sonucu yazılı, görsel ve/veya işitsel medya organları adli olaylara haber bültenlerinde oldukça geniş yer ayırmaktadır. Ayrıca adli haberler sosyal medya ortamlarında da en çok konuşulan ve ilgi çeken konula-rın başında gelir. Kitle iletişim araçları vasıtasıyla suç teşkil eden olaylara veya devam eden yargılamalara ilişkin kesin bir yargı kararının verilmesinden önce tanık beyanlarını, bilirkişi mütalaalarını veya verilecek hüküm ve kararları etkilemek amacıyla bazı manipülatif ve kötü niyetli yayınlar ya da yargısız infazlar yapılabil-mektedir. Günümüzde özellikle kullanımı ve etkinliği giderek artan sosyal medya ortamlarında yapılan bu tarz sorumsuz yayınlar ve açıklamalar kamuoyunun yanlış bir kanı etrafında birleşmesine sebep olmakta ve bu durum, şüpheli/sanık veya davanın taraflarının yargılamaya ilişkin menfaatlerini ihlal etmekle kalmayıp yargı organlarının bağımsız ve tarafsızlığını da tehlikeye düşürmektedir. Ancak adaletin her türlü peşin hükümden, özellikle de kolektif peşin hükümlerden uzak kalması gerekir. Mahkeme hükmü, peşin hükmün tescili anlamına gelmez.


Kanun koyucu, bu ihtiyaçlar doğrultusunda adalet mekanizmasının yansızlığını kitle iletişim araçlarının etkisinden kurtararak adliyenin düzgün ve sağlıklı olarak işleyişini sağlamak için 5237 sayılı TCK'nın 288. maddesinde "Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" suçuna yer vermiştir.


Bu çalışmada öncelikle AİHM içtihatları doğrultusunda ifade özgürlüğü ile adil yargılanma hakkı arasındaki sınır tespit edilmeye çalışılmış, daha sonra ise suç tipine ilişkin öğretideki tüm tartışmalara eksiksiz bir şekilde yer verilerek, bu tartışmalar hakkındaki görüşler ayrıntılı olarak ortaya konulmuştur.

 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade