• -10%
Uygulamada Cinsel Suçlar
search
  • Uygulamada Cinsel Suçlar

Uygulamada Cinsel Suçlar

₺230,00
₺207,00 10% kazanın
Vergi dahil
Barkod
9789750258411
Yazar
Didem Yeldan
Yayınevi
Seçkin Yayınevi
Adet
Stokta yok


Cinsel suçlar, mahiyetleri itibariyle gizlilik içinde işlenen suçlar oldukları için, çoğu zaman olayın ispatı açısından beyanlarına başvurulacak görgü tanıkları yoktur. Diğer deliller ise, zamanında hızlı şekilde toplanmadıkları zaman kolayca kaybolabilecek, ya da değişebilecek özelliktedirler. Çoğu zaman sadece mağdur ve sanık arasında gerçekleşen bu suçlarda, mağdurun beyanı önemli bir delildir. Ancak Cinsel vakalarda ki ayıp ve mahremiyet duygusu, çoğu olayda mağdur ve yakınlarının olayı unutturmak ve çevreye karşı da ilerde "işte o" dedirtmemek için, ifadeyi değiştirme, sanığı affetme, şikayetten vazgeçme ya da baştan beri şikayetçi olmama yoluna giderek, olayı kapatmaya çalışmalarına neden olmakta ve bu durum mağdurların ifadesini de etkilemektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kitapta yer alan bazı kararlarında belirtildiği gibi, devletlerin, rıza gösterilmeyen cinsel eylemleri soruşturma yükümlülüğü vardır. Başvuranın küçük yaşının ve savunmasız durumunun, istismara karşı tutumunu etkileyen unsurlar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle genç kızlar başta olmak üzere cinsel istismara uğrayan mağdurlar genellikle, psikolojik sebeplerle ya da daha fazla şiddetin yaşanacağına yönelik korku nedeniyle direnememişlerdir.(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, I.C./ Romanya Davası, M.G.C./ Romanya Davası ve M.C./ Bulgaristan Davası gibi)

Kitapta, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz suçları olmak üzere dört ana grupta yer alan cinsel suçlar ile genellikle bu suçlarla birlikte işlenen kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararları, Yargıtay Ceza Daireleri Kararları, İstinaf Mahkemeleri kararları ve ilk derece mahkemesi kararları ile birlikte incelenmeye çalışılmıştır. Konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin örnek teşkil eden, sık sık atıf yapılan kararlarına kitabın sonunda yer verilmiştir. 6545 ve 6763 sayılı yasa değişiklikleri ile 24.10.2019 tarih ve 7188 sayılı yasa ile yapılan değişiklikler ilgili bölümlerde incelenmiştir.


Didem Yeldan
 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade