Yargı Etiği (Yargı Erki Ve Değerler)
search
  • Yargı Etiği (Yargı Erki Ve Değerler)

Yargı Etiği (Yargı Erki Ve Değerler)

Barkod
9789750261404
Yazar
Selma Çetiner
Yayınevi
Seçkin Yayınevi

Hukukun üstünlüğünün bir anlamı da devlet yönetimini oluşturan yasama, yürütme ve yargı faaliyetlerinin hukuka uygun olmasıdır. Bu üç erkin uyacağı hukukun niteliği, onun ahlakını belirleyecektir.


Gustav Radbruch'a göre; "Adaletin amaçlanmadığı adaletin özünü niteleyen eşitliğin pozitif hukuk yapılırken bilinçli olarak yadsındığı yerde yasa, yalnızca "yanlış hukuk" değil, hukuk olma doğasından da yoksundur." Bir İngiliz Hakimi olan Alfred Denning, "İngiliz halkının kanunlara uymalarının sebebinin İngiliz kanunlarının kalitesi olduğunu" söyler. Bu yasamanın etiğidir.


Bir ülkenin yargılama faaliyetlerinin niteliği ise yargı etiğinin konusunu oluşturur. Bu bağlamda mesleğini yargı alanında yapan hukukçuların (hakimler, savcılar ve avukatların) seçimi, atanması, özlük hakları, içsel ve diğer erkler karşısındaki bağımsızlıkları da yargı etiğinin konusu kapsamındadır.


Kitapta bu konular ele alınarak, nasıl olması gerektiği cevaplanmaya çalışılmış, 2. baskıdan bu yana mevzuattaki değişiklikler işlenmiştir.

 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade