• -10%
  • Yeni

Türk Dili 2


Uygulamalı Türk Dili, üniversitelerde Türk Dili derslerinde okutulmak üzere hazırlanmıştır. Seçmeci öğretim yönteminin uygulandığı kitapta, kavramsal öğrenme süreçleri bilgilenme ve uygulama düzeylerinde ele alınmıştır.

Kredili ders sistemine göre hazırlanan Uygulamalı Türk Dili, iki ciltten oluşmakta; her iki cilt de 6 bölüm içermektedir. Her bölümde metin inceleme, sözlü ve yazılı anlatım, dil ve yazım bilgileri ve bunlarla ilgili uygulamalar (alıştırmalar) yer almaktadır.

Uygulamalı Türk Dili, YÖK'ün Türk Dili dersi için öngördüğü çerçeve program bağlamında öğrencilerin anlama (dinleme / izleme anlama) ve anlatma (konuşma, yazma) becerilerini "öğrenci odaklı" bir eğitim anlayışıyla geliştirmeyi amaç edinmektedir. Her bölümde temel toplumsal kavramlardan bir ya da birkaçı işlenmekte; bölüm sonlarında o bölümle ilgili yararlanılan kaynakların adları verilmektedir. Bölümler, ayrıca işlenen konulardaki başka metinlerle de zenginleştirilmiştir. Kitabın sonuna da verilen ödevleri hazırlamak, genel kültürü arttırmak için ilk elde başvurulacak kaynakların konularına göre sınıflandırılmış bir listesi eklenmiştir.

YÖK'ün üniversitelerdeki Türk Dili dersleri için hazırladığı çerçeve yönetmeliğine uygun olarak hazırlandığı bildirilen Uygulamalı Türk Dili kitabı, gerek metinlerin seçimi, gerek kuram ve uygulamanın bütünleştirilmesi açısından üniversitelerimizdeki Türk dili derslerine yeni bir boyut katacak niteliktedir. Yazarının orta ve ilköğretimde uzun yıllara dayanan deneyimlerini de yansıtan kitap altı bölümden oluşmaktadır. Önsözün ardından öğretmen ve öğrencilere dersin amaçları ve daha verimli hale getirilmesi için yapılması gerekenler açıklanmakta, daha sonra altı temel izlek sıralanmaktadır. Her biri bir bölüm oluşturan bu izlekler (Cilt 1 için) sırasıyla 'dil ve iletişim; cumhuriyet ve demokrasi; aydınlar ve toplum; kültür ve uygarlık; sanat, yaratıcılık ve toplum ve sevgi ve dostluk' olarak belirlenmiştir. Her bölümde o bölümün amaçları açıklanmakta, bunu ön hazırlık, anlama-kavrama, bilgilenme ve uygulama-alıştırma bölümleri izlemektedir. Seçmeci bir yöntemle ele alınan bu çalışmalar, örnek metinlere dayandırılmakta, daha sonra da özgür okuma metinleri konunun değişik boyutları irdelenmeye çalışılmaktadır. Yusuf Çotuksöken bunlarla da yetinmemiş, her bölümün sonunda kitap önerileri sunmuştur. Türkçe dersinin bir kültür dersi olduğu bilincini taşıyan yazar bunu da yeterli görmemiş, kitabın sonuna nerdeyse bütün kültür kavramlarını kuşatan (adalet, ahlak, anayasa, Atatürk devrimleri, basın, batılılaşma, bilgi, bilim, çağdaşlaşma, çevre, demokrasi, dil-edebiyat, eğitim, felsefe vb. yaklaşık 150 temel kavram alanı) kapsamlı bir kaynakça eklemiştir.

Seçilen metinler, önerilen yöntem, kuram-uygulama bağlantısının kurulması için gösterilen özen ve nitelikli baskı gözönüne alındığında bu kitabın önümüzdeki dönemlerde üniversitelerimizde Türkçe öğretimi için yeni ve güvenilir bir seçenek oluşturacağına kuşku yoktur.
-Prof. Dr. Ahmet Kocaman-

₺13,00
₺11,70 10% tasarruf edin
Vergisiz
Miktar
Stokta yok

Barkod
9789756797242
Yazar
Yusuf Çotuksöken
Yayınevi
Papatya Yayıncılık  • Güvenli Ödeme Güvenli Ödeme
  • Hızlı Teslimat Hızlı Teslimat
  • Kolay İade Kolay İade
Basım Tarihi:06.01.2017
Son Basım Tarihi:06.01.2017
Kağıt Türü1.Hamur
Kapak TürüKarton

Şu an için müşteri incelemesi yok.