Bilgilenmenin en kadim, en doğru ve en mühim yolu olan kitaba muhabbetimiz, kendimizi bildiğimiz andan bu yana sürmektedir. 

Bu muhabbettin verdiği şevk ve heyecanla, insanlığı tehdit eden her tür “kültürel çölleşmeye” karşı durmak adına kitaba, yazarına ve okuruna yararlı olma yoluna düştük. 

Bu düşüncelerle ülkemiz edebiyatının beşiği konumunda olan Adana’da, kolektif çabamızın ilk ürünü olarak 1997 yılından bu yana iki “kitabevimizle” değerli okurların hizmetindeyiz. Kitabevi ifâdesini vurguluyor olmamızın nedeni; bizlerin hiçbir zaman “kitapçı”, “kitap market” veya “kitap mağazası” olmadığımız ve olmayacağımızın anlaşılmasını istememizdir. Bu bilinç ve sorumlulukla kitaba ve kitapsever dostlarımıza her dâim evlerinde olduğunu hissettirmeye devam edeceğiz. 

Akabinde, 1999 yılında kurduğumuz yayınevimizle de kıymetli yazar ve akademisyenlerimizle çalışmaya başladık. Kurulduğu ilk günden beri alanında boşluk dolduran nitelikli akademik yayınlarımız başta olmak üzere şiir, öykü ve roman gibi edebî metinlerle yayın hayatımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Yayınevi olarak, bugüne kadar 400’ü bilimsel eser olmak üzere toplam 500'ün üzerinde eseri yayın ve kültür hayatına kazandırmış bulunmaktayız. 

Akademik alanlardaki yayınlarımız, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın Doçentlik Başvuru Şartlarında belirttiği tanıma göre “Tanınmış Uluslararası Yayınevi” statüsündedir. Söz konusu tanım; “Tanınmış Uluslararası Yayınevi: En az beş yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar uluslararası düzeyde bilinen üniversitelerin kataloglarında yer alan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olmalıdır.” şeklindedir.

Yayınlayacağımız metinlerde aradığımız en önemli kriterin “nitelik” olması gerektiğini unutmadan, yayınlarımızı artırarak “kaliteli, ilkeli ve boşluk dolduran” metinleri yayın dünyasına sunmaya devam edeceğiz. 

Dün olduğu gibi bugün ve yarın da nitelikli kitapların, yazarların ve okurların yanında olmaktan kıvanç duyarak, onlarla yürümeyi keyifle sürdüreceğiz. Amacımız, kültürün ve bilimin büyüyüp gelişeceği ortamları oluşturmak ve çeşitlendirmektir. Kültürün adresi Karahan Kitabevi'nde buluşmak üzere.

“Kitapla kalın, bilgiyle yaşayın.”