• -10%
search

İhaleden Yasaklanma Kararları

₺305,00
₺274,50 10% kazanın
Vergi dahil
Barkod
9789750282966
Yazar
Leyla Bakır Az
Yayınevi
Seçkin Yayıncılık
Adet
Stoktaki son ürünler

Sayfa Sayısı : 192 

Basım Tarihi : 2023 Şubat 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu Türk Hukuku'na yakın zamanda giren Kanunlardır. Avrupa Birliği'nin kamu ihalelerine ilişkin direktifleri ile uyumlu bir kamu ihale sistemi kurmaya yönelik bu kanunların yürürlük tarihinden önce kamu ihalelerinin çoğunda uygulanmakta olan 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun uygulama alanı oldukça daralmıştır.
Ekonomik kamu düzeninin sağlanması ile doğrudan ilgili olan kamu ihale sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda temel ilkeler belirlenmiştir. Bu temel ilkelerin korunması ve bu kanunlarda öngörülen hükümlere uygun şekilde ihale sürecinin yürütülmesi amacıyla idarelere bir takım yaptırımlar uygulama yetkisi verilmiştir. Bu yaptırımlardan biri olan, idareler tarafından verilen ihalelere katılmaktan yasaklama kararları çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Kamu ihalelerine katılmaktan yasaklamanın hukuki niteliği, bu müessesenin uygulanması sırasında dikkate alınması gereken ilkeler, ihaleden yasaklama kararının sebep unsurunu teşkil eden fiil ve davranışlar ile bu yaptırım karşısında başvurulacak idari ve yargısal yollar ele alınmıştır. Bu hususlar ele alınırken de Danıştay'ın yaklaşımından bahsedilerek yargı kararlarından örnekler verilmiştir.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Kamu İhalelerine Hâkim Olan İlkeler
.
Kamu İhalelerine Katılmaktan Yasaklama Kavramının Tanımı, Hukuki Niteliği, Amacı ve Yasaklama Kararlarına Uygulanacak Ceza Hukuku İlkeleri
.
4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'na Göre Yasaklama Sebepleri
.
İhaleye Katılmaktan Yasaklama Kararının Verilmesi ve Uygulanması Usulü
.
Kamu İhalelerine Katılmaktan Yasaklama Kararına Karşı Başvuru Yolları


1 Öğe
 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade