• -10%
search

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu

₺500,00
₺450,00 10% kazanın
Vergi dahil
Barkod
9789750283888
Yazar
M. Sıddık Çinko
Yayınevi
Seçkin Yayınevi
Adet
Stoktaki son ürünler


Toplumsal ve ekonomik hayatın pek çok ilişkisini ilgilendirmeleri sebebiyle karmaşık, yaşamın dinamikliğini içermesi itibarıyla da değişkenlik arz eden belgede sahtecilik suçlarının en önemli kısmı resmi belgede sahtecilik suçlarıdır.
Bu özellikleri sebebiyle belgede sahtecilik suçları hep tartışılmış ve halen de tartışılmaktadır. Eserimizde öncelikle suçun tarihi gelişimi, temel ve müşterek kavramları ele alınmıştır. Devamla resmi belgede sahtecilik suçunun unsurları, suça etki eden nitelikli halleri, özel görünüş biçimleri, benzer suçlarla ayrımı ve suçun muhakemesi incelenmiştir. Ayrıca suçun yürürlükteki 5237 sayılı TCK hükümleri ile 765 sayılı ETCK hükümlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Eserin hazırlanmasında mevzuatın yanında öğretideki görüşler, yargı kararları ve gerektiğinde karşılaştırmalı hukuktan yararlanılmıştır.
Eserimizde özellik arz eden konulardan;
-Belge kavramı, belge çeşitleri, resmi belge çeşitleri, resmi belge hükmünde belgeler;
-Resmi belgede sahtecilik suçuna konu olup olmadıkları tartışmalı olan; elektronik belgeler ve hukuken geçerli olmayan belgeler, yabancı makamlarca düzenlenmiş resmi belgeler;
-Ayrıca aldatma niteliği, zarar ve zarar ihtimali, gereksiz sahtecilik, resmi belgede sahtecilik suçu faili gibi cezalandırılacaklar ve rızaya dayalı belge düzenleme gibi hususlara değinilmiştir.

Sayfa Sayısı 390

Boyat 16*24

Basım 2023 Mart


1 Öğe
 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade