• -10%
search

Öykü Terimleri Sözlüğü

₺120,00
₺108,00 10% kazanın
Vergi dahil
Barkod
9786256910300
Yazar
Necip Tosun
Yayınevi
Ketebe Yayınları
Adet


Öykü Terimleri Sözlüğü; teknikler, yönelimler, kavramlar ve teorilerden oluşan meseleleri tartışarak öykünün kullanışlı bir “cep kılavuzu” olmayı hedefliyor.

Necip Tosun, kitap boyunca şu sorunun cevabını arıyor: Öykü nasıl işler? Bir eser yaratıcılığını neye borçludur, hangi özellikleri onu kalıcı hâle getirir, bizi büyüleyen öykülerin içine ne konur, iyi öykü neyden yapılır gibi soruların peşinde, okuru öykü türünün doğasına dair yeni bir yolculuğa çağırıyor. Diğer yandan öykünün estetik, kurgusal arka planını, temel ilkelerini açıklayıp örnekleyerek, tarihsel serüvenini ortaya koyuyor ve öykünün kavram/terim haritasının izlerini sürüyor. 

Bu sözlük, öykünün tematik serüveninden çok, teknik serüvenini incelemeye tabi tutarken; öyküyü ilgilendiren her bir kavramı ve terimi değişik bakış açıları, tarihsel süreçleri ve güncel bağlamlarıyla okuyuculara tanıtıyor. Dikkatli okurlar, çalışmada içten içe bilinçli bir “Türk Öykü Antolojisi”yle birlikte bir “Dünya Öykü Antolojisi” de oluşturulduğunu görecekler. Yazar aynı zamanda, Türk ve dünya öykücülüğünün “iyi öyküleri”ni özenle seçip bir kavramla ilişkilendirerek geniş bir öykü okuma listesi çıkarıyor.


Necip Tosun
3 Öğeler
 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade