• -20%
search

Bayilik Sözleşmesi

₺280,00
₺224,00 20% kazanın
Vergi dahil
Barkod
9789750265662
Yayınevi
Seçkin Yayıncılık
Adet
Stoktaki son ürünler

Ebat:16x24
Sayfa Sayısı:154

Bayilik sözleşmesi, Türk ticaret hayatında geniş bir uygulama alanı bulmasına rağmen, sözleşmeleri aslen düzenleyen mevzuatlarımızda yer almayan ve hakkında detaylı kaynak bulunmayan atipik bir sözleşmedir.
Sözleşmeler kural olarak Borçlar Hukukunda düzenlenmekle beraber, ticari nitelikte sözleşmelerin Ticaret Hukukuna tabi olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, bayilik sözleşmesi de ticari nitelikte bir sözleşme olup, bu eserle detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Eser kapsamında, bayilik sözleşmesinin tanımı, kurucu unsurları, sözleşmenin bazı isimli ya da isimsiz sözleşmelerden farkı açıklanmış, olağan ve olağanüstü fesih hallerinin yanında sözleşmenin sona ermesinin sonuçlarına yer verilmiştir.
Bayi terimi uygulamada çok geniş kapsamlı olarak kullanılmaktadır. Bu terimi ifade ederken distribütör, tek satıcı, toptancı terimlerinin de kullandığı görülmektedir. Uygulamada bu hususta ortaya çıkan karışıklıkların açıklığa kavuşturulması amacıyla, söz konusu terimler de detaylı olarak açıklanmış, bayilik terimi ile farkları ortaya konulmuştur.
Bayilik, ticari hayatın ayrılmaz bir parçası olup, ekonominin canlandırılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, eserde yer alan açıklamalar hukukçuların yanında, bayilik sözleşmesiyle ilgili faaliyette bulunan herkesin anlayabileceği bir sadelikle ve akıcı bir anlatımla kaleme alınmıştır.

1 Öğe
 

Güvenli Ödeme

 

Hızlı Teslimat

 

Kolay İade